Kultura i obyczaje w Meksyku

Meksyk – kraj położony w Ameryce Północnej, pełen gorącego temperamentu mieszkańców, kolorów i bogatej tradycji. Meksykanie są mocno związani ze swoją kulturą i chętnie ją kultywują. To naród na ogół wesoły i pogodny. Są rodzinni, spontaniczni i muzykalni, innymi słowy lubią się dobrze bawić. Często się spotykają, celebrując ważne dla siebie okazje. Meksykanie są przywiązani do swoich tradycji. Wierzą, że to, co nas spotyka w życiu nie jest dziełem przypadku, a nasz los jest już zaplanowany i przesądzony. 

Taniec i muzyka 

Jednym z tradycyjnych tańców meksykańskich, które jest jednocześnie spektakularnym widowiskiem jest Valadores, czyli podniebny taniec wykonywany przez ludzi przebranych za orły i zwisających na linach. Obrzęd ten jest pełen symboliki i oglądanie go na żywo zapiera dech w piersiach. Mężczyźni zwisają na palu i wirują w takt muzyki.

Większość kojarzy bardzo popularną ludową muzykę Meksyku, zwłaszcza Ranchero i Mariachi. Mariachi rozsławieni zostali na całym świecie, poprzez barwne stroje muzykantów, którzy grają na mandolinach i gitarach śpiewem opowiadają historie swojego kraju. Można ich spotkać na ulicach miast, w restauracjach, a nawet w autobusach. 

Piñata – zabawa rozsławiająca Meksyk

Jest to nieodłączny element uroczystości w Meksyku – głównie bożonarodzeniowych. Zabawa polega na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej przeważnie słodyczami, których uczestnicy starają się zebrać jak najwięcej. Najczęściej jest to zadanie skierowane do dzieci. Piñata stała się również typowym zwyczajem urodzinowym meksykańskich pociech, ale coraz częściej spotkać ją można na przyjęciach w Europie i Ameryce Północnej.

Tradycje świąteczne Meksykanów

Zapewne wiele osób słyszało o meksykańskim Święcie Zmarłych. Święto to jednak diametralnie różni się od tego, które znamy w Polsce, czyli pełnego zadumy i modlitwy. Mieszkańcy Meksyku natomiast hucznie świętują przy suto zastawionych stołach, bardzo często tuż nad grobami zmarłych bliskich. Widok biesiadujących ludzi na cmentarzu nikogo nie dziwi. Święto Zmarłych to jedno z ważniejszych świąt meksykańskich, ponieważ Meksykanie wierzą, że tego dnia zmarli schodzą na ziemi, by móc porozmawiać z pozostałymi członkami rodziny. Kolejne, równie ważne święta w Meksyku to obchody Tygodnia Wielkanocnego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Narodowe Święto Niepodległości, które wypada 15 września. 

Tradycyjna kuchnia meksykańska 

Mieszkańcy Meksyku swoją radość i otwartość na innych ukazują na talerzach, poprzez bogactwo kolorów i zapachów. Do jednych z najważniejszych składników kuchni zaliczyć można: paprykę, fasolę, tortillę, kukurydzę, bataty, a także różnorodność przypraw — chili, czosnek, kminek, oregano i kolendrę. Meksykańskie lokale charakteryzują się energiczną muzyką w połączeniu z przyjemną wonią i wyjątkowym smakiem. Jednym z takich lokali jest restauracja Loco Taco w Lublinie. W naszym menu znajdziesz najpopularniejsze meksykańskie dania, takie jak: Tacos, Quesadilla, Guacamole, Nachos, Buritto oraz Churros. Wpadnij do nas – ugościmy Cię i nakarmimy w iście meksykańskim stylu. 

Zapraszamy serdecznie, Vamos Amigo!